Weekly Poll

Do you think crowdfunding can work in Powell?




Results

 


February 10, 2009 4:08 am

Panthers sixth at Riverton Tourney

Written by Tribune Staff

Donarski claims title at 152

At the 10th annual Ron Thon Memorial Tournament at Riverton High School last Friday and Saturday, Powell High School notched a sixth-place finish in the team standings and had one wrestler walk away with an individual title.

PHS's sixth-place finish was the strongest effort of the Class 3A teams in the event. Campbell County won the overall championship, giving the team from Gillette its second consecutive Ron Thon Memorial Tournament title. Places two through five went to Natrona County, Green River, Rock Springs and Star Valley.

“It was a mixed bag for us,” said PHS head coach Nate Urbach. “I thought the guys that placed wrestled pretty well throughout the tournament. We had some others that were up and down, so we need to work on our consistency with regionals and state coming up.”

As for the individual title winners, senior Trevor Donarski was able to pin down the only first-place effort for the Panthers.

For Donarski, who recorded a 4-0 mark in the 152-pound weight class, his title came on the heels of a first-place effort in last year's tournament at 130 pounds.

Donarski capped his championship showing by defeating Campbell County's Telbe Storbeck by a score of 5-3 in the finals. Storbeck entered the bout as a two-time state and Ron Thon Memorial Tournament champion.

Among Donarski's other victories was a 16-7, major decision over Cokeville's Hadley Harmon in the first round. Donarski followed that outcome by registering a technical fall (18-3) over Star Valley's Brandon Anglesey and a victory by injury default against Douglas' Pat Lehnen.

PHS's five placing performances were rounded out by Ren Utter at 103, Cory Eden at 135, Auston Carter at 140 and Cody Kalberer at 160. Utter, Carter and Kalberer each recorded 3-2 marks, and Eden completed the tournament with a 4-2 record.

n Up next: The Panthers are scheduled to be in action today (Tuesday) against the Cody Broncs at CHS. The junior varsity dual meet is slated for 6 p.m., and the varsity matchup will follow at 7 p.m.

On Thursday, the Panthers will entertain Worland at PHS. Junior varsity action is slated for 6:30 p.m. and varsity action has a scheduled 7 p.m. start time.

Ron Thon Memorial Tournament

Individual Results:

• 103: Ren Utter (3- 2, 4th Place)
Won vs. Andrew Gardner, East, Fall 1:58
Won vs. Kalen Hill, Cokeville, M-Dec 12-3
Lost vs. Josh Claye, Star Valley, Fall 5:14
Won vs. Josh Hillhouse, Kelly Walsh, Fall 1:45
Lost vs. Alex Klopp, Lander, M-Dec 10-2

• 103: Luke Wozney (2-2)
Lost vs. Josh Claye, Star Valley, Dec 11-9
Won vs. Austin Vye, Central, Dec 8-6
Won vs. Bailey Young, Campbell Co., Fall 2:59
Lost vs. Josh Hillhouse, Kelly Walsh, Dec 13-11

• 112: Olie Olson (1-2)
Won vs. Casey McKim, Campbell Co., Dec 7-3
Lost vs. Jared Leithead, Worland, Dec 8-1
Lost vs. Joe Best, East, Dec 8-3

• 125: Colt Nix (2- 2)
Lost vs. Burke Burgess, Campbell Co., Fall 3:59
Won vs. Ezra Coleman, Campbell Co., Dec 3-1
Won vs. Nate Gossens, Greybull, Dec 8-4
Lost vs. Chance Maddock, Cokeville, Fall 4:04

• 130: Randy Andrews (2- 2)
Lost vs. Marc Madsen, Campbell Co., T-Fall 18-3(3:00
Won vs. Xavier Padilla, Rock Springs, Fall 2:32
Won vs. Kendall Nuss, Central, Fall 5:52
Lost vs. Brode Bullington, Lander, M-Dec 13-4

• 135: Cory Eden (4- 2, 4th Place)
Won vs. Nathan Johnston, Laramie, Fall 5:40
Won vs. Mark Van Slyke, Star Valley, Fall 1:47
Won vs. Wesley Slaugh, Rock Springs, Dec 3-2
Lost vs. Jon Child, Cokeville, Dec 6-2
Won vs. Garth Ginder, Natrona Co., M-Dec 8-0
Lost vs. Wesley Slaugh, Rock Springs, Dec 4-2

• 140: Auston Carter (3- 2, 4th Place)
Won vs. Ben Anson, Greybull, T-Fall 16-1(4:00
Won vs. J.T. Cattelan, Kemmerer, Fall 5:57
Lost vs. Austin Breckenridge, Central, Dec 14-8
Won vs. Sullivan Teichert, Cokeville, Dec 11-7
Lost vs. Devon Tutor, Campbell Co., Fall 3:54

• 145: Cole Kary (2- 2)
Won vs. Mac Madsen, Campbell Co., Fall 2:56
Lost vs. Andy McCulley, Rock Springs, Fall 3:57
Won vs. Cody Parke, Natrona Co., Dec 4-2
Lost vs. Andrew Petersen, Cokeville, Dec 8-5

• 145: Jimmy Seckman (2- 2)
Lost vs. Jeff Redland, Worland, Dec 16-13
Won vs. Mac Madsen, Campbell Co., Fall 2:32
Won vs. Ryan Lay, Wheatland, Dec 5-3
Lost vs. Michael Hogan, Douglas, Dec 5-3

• 152: Trevor Donarski (4- 0, 1st Place)
Won vs. Hadley Harmon, Cokeville, M-Dec 16-7
Won vs. Brandon Anglesey, Star Valley, T-Fall 18-3
Won vs. Pat Lehnen, Douglas, Def INJURY
Won vs. Telbe Storbeck, Campbell Co., Dec 5-3

• 160: Cody Kalberer (3- 2, 4th Place)
Won vs. Jordan O'Dowd, Campbell Co., M-Dec 14-6
Won vs. Hayden Jones, Central, Dec 3-1
Lost vs. Bret Klopp, Lander, T-Fall 18-3
Won vs. Jordan O'Dowd, Campbell Co., Dec 9-2
Lost vs. Hayden Jones, Central, M-Dec 8-0

• 171: Joe Lujan (0- 2)
Lost vs. Colton Marrow, Lander, Fall 5:14
Lost vs. Taylor Pownall, Campbell Co., T-Fall 18-0

• 189: Monte Nickles (2- 2)
Lost vs. Dave Dorsett, Hulett, Fall 1:48
Won vs. Jared Asay, Lovell, Fall 2:24
Won vs. Tanner Cornwell, Thermopolis, Dec 7-1
Lost vs. Colter McNare, Douglas, Dec 7-1

• 215: Tyler Showalter (1- 2)
Won vs. Matt Hettchen, Rawlins, Fall 4:40
Lost vs. Leland Pfeifer, Hulett, Fall 1:25
Lost vs. Cheyton Vermillion, East, Fall 3:40

Team Results:

1. Campbell County, 215.50
2. Natrona County, 170.50
3. Green River, 159.00
4. Rock Springs, 149.00
5. Star Valley, 144.00
6. Powell, 124.00
7. Central, 122.00
8. Lander, 113.00
9. Wheatland, 100.00
10. Cokeville, 94.50
11. Douglas, 84.00
12. Kelly Walsh, 72.00
13. Evanston, 70.00
14. Riverton, 69.00
15. Hulett, 64.00
16. Rocky Mountain, 59.00
17. East, 44.00
18. Worland, 41.00
19. Sheridan, 39.00
20. Greybull, 26.00
21. Moorcroft, 20.50
22. Shoshoni, 20.00
23. Big Piney, 19.00
23. Rawlins, 19.00
25. Jackson, 15.00
25. Glenrock, 15.00
27. Wind River, 13.00
28. Kemmerer, 12.00
29. Laramie, 9.00
29. Thermopolis, 9.00
31. Lovell, 4.00
32. Cody, 0.00
32. Upton, 0.00
32. Pinedale, 0.00
32. Dubois, 0.00