PHS track takes first at home

Both boys’ and girls’ teams see individual and relay medalists

Posted 4/13/21

Powell High School’s track and field team continued its recent success at its first home meet of the 2021 season. 

The Panthers finished first place as a team at Saturday’s L.A. …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

PHS track takes first at home

Both boys’ and girls’ teams see individual and relay medalists

Posted

Powell High School’s track and field team continued its recent success at its first home meet of the 2021 season. 

The Panthers finished first place as a team at Saturday’s L.A. Kohnke Powell Athletic Roundtable in both the boys’ and girls’ divisions. The PHS girls posted 209.25 points, while the boys earned 183 team points. Two days prior, the Panthers competed at the D&D Invitational in Worland, where team scores were not kept. 

With three meets now in the books, head coach Scott Smith has seen improvement in his athletes’ mentalities at each event.

“Our conditioning is improving, but I am more excited to see the way kids are aggressively competing,” Smith said. “Even though they have been nervous, they have not backed off.”

At the home meet, seven Panthers finished first individually. On the girls’ side, Jenna Hillman (200), Emma Karhu (300 hurdles), Sydney Spomer (triple jump), Cassidy Miner (discus) and Reagan Thompson (shot put) picked up wins. For the boys, Daniel Merritt won two events (1600 and 3200), while Kadden Abraham finished first in the 300 hurdles. 

Three PHS relay teams also placed first. The girls’ 4x400 relay team of Anna Bartholomew, Megan Jacobsen, Waycee Harvey and Abby Wambeke won with a time of 4:32.25, while the boys’ 4x400 (Cole Frank, Caiden Gehrts, Jace Hyde and Ben Whitlock) and 4x800 (Joey Hernandez, Tyler Pfeifer, Merritt and Hyde) relay teams won with times of 3:50.43 and 9:18.57, respectively. 

In Worland, the Panthers posted six individual first-place finishes. Spomer (triple jump), Karhu (pole vault), Miner (shot put), Brooke Bessler (discus) were the girls’ winners, while Hyrum Jeide (110 hurdles) and Toran Graham (shot put) won for the boys.

Hillman and Karhu were two of the girls’ performers who stood out to Smith on Saturday, despite both dealing with minor injuries. And the coach noted Jeide as a “diamond in the rough” in boys’ hurdles, putting together a couple of impressive performances in both meets. 

Though the season is early, the Powell teams’ three impressive showings display their potential to compete for spots on the podium at state.

“I see the girls contending for the championship if we can get everyone to continue improving and stay healthy,” Smith said. “The boys’ race right now projects six teams within 18 points of each other, so definitely in the trophy hunt and having a shot at first.”

With cold temperatures in the forecast before Powell’s next meet — a Saturday invitational in Sheridan — the coach’s focus will be making sure the team is at full strength during a busy stretch of the season. 

“Working hard and smart,” Smith said. “This is going to be a tough week to do what we need with the current weather forecast, as it will for most of the teams. We need kids to take care of themselves to stay healthy, get rest and eat well to keep healthy while working hard in the cold.”

      

D&D Invitational

Girls’ results

100 dash: 2. Mikayla Graham 15.11, 4. Shandi Salas 16.54

800 run: 2. Anna Bartholomew 2:45.56, 7. Hailee Hyde 3:01.37, 8. Abby Wambeke 3:02.14, 14. Gracie Wolff 3:14.65, 16. Rita Lee 3:17.24

1600 run: 5. Brynn Hillman 6:05.31, 13. Gracie Wolff 6:50.30,  14. Jozi Simpson 6:52.59

3200 run: 5. Brynn Hillman 14:42.18 

100 hurdles: 2. Abigail Urbach 17.70, 5. Emma Karhu 18.48, 9. Lauryn Bennett 19.57, 11. Mickayla McFarland 19.89

300 hurdles: 2. Emma Karhu 49.75, Abigail Urbach 54.72, 9. Lauryn Bennett, 12. Kenna Czirr 1:10.56

4x100 relay: 2. Amiya Love, Waycee Harvey, Kenzie Ratcliff, Emma Karhu 55.22

4x400 relay: 2. Anna Bartholemew, Megan Jacobsen, Hailee Hyde, Abby Wambeke 4:45.61

High jump: 2. Hailee Hyde 4-10, 4. Kenzie Ratcliff 4-8, 12. Megan Jacobsen 4-4, 15. Addy Thorington 4-2

Long jump: 2. Waycee Harvey 15-6, 4. Kenzie Ratcliff 14-3.25, 16. Sydney Spomer 12-2.75, 17. Elsie Spomer 12-0.75, 18. Amiya Love 12-0, 22. Mickayla McFarland 11-6 

Triple jump: 1. Sydney Spomer 32-2, 2. Elsie Spomer 30-8.5

Pole vault: 1. Emma Karhu 10-0, 7. Lauryn Bennett 8-0, 11. Maddie Campbell 7-0

Discus: 1. Brooke Bessler 80-5, Dakota Hernandez 66-5, 4. Yessenia Teague 64-1, 5. Regan Sapp 61-0, 7. Cassidy Reimer 56-3

Shot put: 1. Cassidy Miner 36-4, 3. Reagan Thompson 34-9, 5. Brooke Bessler 32-3, 7. Grace Coombs 31-5, 8. Katie O’Brien 30-10, 9. Megan McDaniel 28-10, 14. Yessenia Teague 26-1, 18. Whitney Hull 24-10, 19. Victoria Beaudry 24-8, 20. Dazi Simpson 24-7, 25. Cassidy Reimer 23-9, 27. Dakota Hernandez 23-7, 30. Regan Sapp 22-3

      

Boys’ results

100 dash: 2. Zach Ratcliff 12.73, 3. Colton Decker 13.24

200 dash: 9. Cole Frank 24.71, 20. Kyler Warren 26.09, 21. Zach Ratcliff 26.24, 22. Caiden Gehrts 26.36, 27. Simon Shoopman 26.66, 29. Tristan Gillett 26.75, 35. Kaden Salas 27.29, 37. Isaiah Woyak 27.60, 50. Tevon Schultz 29.66

400 dash: 4. Daniel Merritt 55.39, 5. Cole Frank 55.69, 8. Ben Whitlock 58.09, 11. Caiden Gehrts 59.09, 12. Dylan Escalante 59.21, 28. Kenneth Bettger 1:08.65

800 run: 3. Daniel Merritt 2:21.28, 5. Joey Hernandez 2:23.84, 8. Tyler Pfeifer 2:29.50, 9. Isaac Summers 2:35.18, 11. Riley McKeen 2:37.06, 12. Ben Whitlock 2:37.81, 16. Brekin Streeter 2:45.78

1600 run: 5. Daniel Hernandez 5:04.52, 9. Jace Hyde 5:23.75, 10. Tyler Pfeifer 5:24.12, 14. Riley Schiller 5:37.59, 15. Riley McKeen 5:42.90, 16. Isaac Summers 5:48.31, 17. Jace Bohlman 5:52.27, 19. Kenneth Bettger 5:55.85, 21. Brekin Streeter, 24. Justin Hobbs 6:07.28

3200 run: 10. Riley Schiller 12:45.72, 12. Jace Bohlman 14:09.59

110 hurdles: 1. Hyrum Jeide 17.91, 2. Armando Hernandez 22.08

300 hurdles: 3. Kadden Abraham 44.75, 4. Hyrum Jeide 45.41, 8. Simon Shoopman 49.25, 10. Stuart Shoopman 50.15, 14. Jimmy Dees 51.47, 16. Wyatt Heffington 52.34, 20. Jeremy Harms 59.35

4x100 relay: 5. Kadden Abraham, Sam Whitlock, Riley Bennett, Zach Ratcliff 49.51

4x400 relay: 4. Caiden Gerhts, Cole Frank, Ben Whitlock, Dylan Escalante 4:08.08

High jump: 3. Eli Weimer 5-10, 5. Isaiah Woyak 5-8, 6. Cole Frank 5-6, 8. Jace Hyde 5-4

Long jump: 7. Tristan Gillett 17-7.75, 9. Sam Whitlock 17-4.5, 10. Zach Ratcliff 17-3.75, 13. Isaiah Woyak 17-1.5, 19. Dylan Escalante 16-0.9, 26. Marshall Lewis 15-1, 29. Cole Yioung 14-3.75, 31. Armando Hernandez 14-0.5, 32. Kalen Sapp 13-10.25, 34. Kaden Clark 13-6.25

Triple jump: 6. Dylan Escalante 35-3.5, 7. Kyler Warren 35-2.5, 9. Tristan Gillett 34-7, 11. Colton Decker 32-10, 13. Evan Staidle 31-4.5, 14. Tevon Schultz 30-9.5, 16. Armando Hernandez 28-7, 17. Cole Young 27-11.5

Pole vault: 3. Wyatt Heffington 8-6

Discus: 2. Sam Belmont 89-0, 4. Seston Shoopman 78-7, 5. Clayton Emmett 78-4, 14. Jimmy Dees 59-0

Shot put: 1. Toran Graham 47-9, 3. Lane Shramek 43-6, 4. Geordan Weimer 43-3, 5. Sheldon Shoopman 42-10, 9. Zeke Frankenberry 40-0.3, 12. Seston Shoopman 36-6, 13. Sam Belmont 36-3, 15. Jimmy Dees 35-10, 17. Clayton Emmett 33-8, 21. Jonathon Harms 31-1

       

L.A. Kohnke Powell Athletic Roundtable

Girls’ results

Team scores: 1. Powell 209.25, 2. Cody 178.75, 3. Ten Sleep 54, 4. Burlington 53, 5. Rocky Mountain 45.75, 6. Lovell 36, 7. Worland 22.75, 8. Riverside 15, 9. Meeteetse 12.50                                        

100 dash: 2. Jenna Hillman 14.00, 20. Maddie Campbell 15.55, 22. Blake Nissen 15.65, 24. Kenna Czirr 15.75, 25. Mickayla McFarland 15.77, 26. Elsie Spomer 14.80, 35. Amiya Love 16.34, 40. Shandi Salas 17.00

200 dash: 1. Jenna Hillman 27.27, 4. Waycee Harvey 28.15, 11. Kenzie Ratcliff 30.16, 15. Sydney Spomer 30.64, 19. Kylie Kahl 30.84, 26. Amiya Love 32.24, 27. Kenna Czirr 32.30, 32. Blake Nissen 33.34 

400 dash: 2. Megan Jacobsen 1:04.63, 4. Anna Bartholomew 1:05.87, 12. Rita Lee 1:11.70

800 run: 3. Megan Jacobsen 2:32.71, 9. Hailee Hyde 2:54.95, 15. Rita Lee 3:04.09, 17. Gracie Wolff 3:07.14, 18. Kathryn Brence 3:09.66

1600 run: 3. Brynn Hillman 6:17.05, 6. Gabby Thomas 6:49.74, 8. Jozi Simpson 6:53.52, 9. Gracie Wolff 6:55.18, 13. Gabriela Patterson 7:18.10, 15. Charlee Brence 7:45.41

3200: 3. Brynn Hillman 13:30.61

100 hurdles: 2. Kami Jensen 17.57, 3. Emma Karhu 17.67, 4. Abigail Urbach 18.41, 7. Lauryn Bennett 19.31, 11. Mickayla McFarland 21.07, 13. Aramonie Brinkerhoff 21.82 

300 hurdles: 1. Emma Karhu 49.50, 2. Kami Jensen 51.39, 4. Abigail Urbach 53.99, 7. Addy Thorington 55.04, 8. Lauryn Bennett 55.47, 11. Kenna Czirr 1:00.98, 12. Aramonie Brinkerhoff 1:02.73

4 x100 relay: 2. Amiya Love, Emma Karhu, Waycee Harvey, Kenzie Ratcliff 54.15

4 x 400 relay: 1. Anna Bartholomew, Megan Jacobsen, Waycee Harvey, Abby Wambeke 4:32.25

Sprint medley relay: 2. Abigail Urbach, Kami Jensen, Abby Wambeke, Hailee Hyde4:47.16

HIgh jump: 4. Hailee Hyde 4-9, 6. Kenzie Ratcliff 4-9, 7. Addy Thorington 4-7, 11. Kylie Kahl 4-5

Long jump: 2. Waycee Harvey 15-3.5, 7. Elsie Spomer 13-10.25, 9. Sydney Spomer 13-3, 11. Kenzie Ratcliff 13-0.25, 18. Amiya Love 12-7, 20. Mickayla McFarland 12-5.5

Triple jump: 1. Sydney Spomer 32-11, 3. Elsie Spomer 30-5.75, 5. Aramonie Brinkerhoff 28-9

Pole vault: 4. Emma Karhu 10-0, 9. Lauryn Bennett 7-6, 11. Kami Jensen 7-0

Discus: 1. Cassidy Miner 106-11, 2. Grace Coombs 105-10, 7. Katie O’Brien 84-5, 8. Brooke Bessler 83-3, 9. Victoria Beaudry 80-0, 11. Yessenia Teague 77-2, 12. Megan McDaniel 77-2, 12. Maddie Campbell 77-2, 17. Whitney Hull 70-2, 19. Regan Thompson 69-5, 21. Dakota Hernandez 67-8, 22. Grace Sapp 66-6, 23. Shelby Carter 66-2, 29. Regan Sapp 61-7, 32. Cassidy Reimer 56-0, 34. Dazi Simpson 55-10

Shot put: 1. Regan Thompson 32-9.5, 6. Katie O’Brien 30-8, 8. Brooke Bessler 29-10.5, 9. Megan McDaniel 27-11.5, 10. Grace Coombs 27-7, 12. Dazi Simpson 26-7, 13. Grace Sapp 25-3.5, 14. Shelby Carter 25-2, 16. Yessenia Teague 24-7, 19. Whitney Hull 24-4, 19. Victoria Beaudry 24-4, 23. Cassidy Reimer 22-11.5, 26. Regan Sapp 22-8.5, 33. Dakota Hernandez 21-7

     

Boys’ results

Team scores: 1. Powell 183, 2. Lovell 103, 3. Rocky Mountain 98, 4. Burlington 81, 5. Worland 75, 6. Cody 62, 7. Ten Sleep 38, 8. Riverside 24, 9. Meeteetse 11                                           

100 dash: 7. Zach Ratcliff 12.70, 16. Kaden Salas 13.10, 20. Sam Whitlock 13.32, 23. Kalen Sapp 13.64, 29. Colton Decker 13.80, 35. Geordan Weimer 14.15, 38. Evan Staidle 14.53, 40. Dyllun Spomer 14.71

200 dash: 3. Cole Frank 24.22, 10. Kaden Salas 25.63, 14. Simon Shoopman 25.91, 16. Zach Ratcliff 26.01, 21. Tristan Gillett 26.52, 22. Caiden Gehrts 26.71, 27. Kyler Warren 27.14, 33. Tevon Schultz 28.61, 35. Evan Staidle 28.79

400 dash: 6. Cole Frank 53.90, 11. Caiden Gehrts 57.30, 13. Dylan Escalante 59.07, 19. Ben Whitlock 1:00.27, 29. Kenneth Bettger 1:07.82

800 run: 9. Isaac Summers 2:28.51, Riley McKeen 2:31.00, 17. Brekin Streeter 2:39.41

1600 run: 1. Daniel Merritt 4:58.35, 3. Joey Hernandez 5:12.53, 8. Jace Hyde 5:30.36, 11. Isaac Summers 5:44.90, 12. Riley McKeen 5:47.40, 14. Brekin Streeter 5:48.38, 15. Riley Schiller 5:49.93, 16. Kenneth Bettger 5:56.99, 18. Jace Bohlman 6:01.36, 20. Justin Hobbs 6:03.45

3200 run: 1. Daniel Merritt 11:03.33, 2. Joey Hernandez 11:24.28, 5. Riley Schiller 12:32.30, 7. Jace Bohlman 14:09.15

110 hurdles: 3. Hyrum Jeide 17.74. 5. Simon Shoopman 17.97, 6. Kadden Abraham 17.99, 8. Stuart Shoopman 19.27, 10. Jimmy Dees 20.29, 14. Jeremy Harms 22.43, 14. Wyatt Heffington 22.70, 15. Armando Hernandez 22.80

300 hurdles: 1. Kadden Abraham 45.33, 3. Simon Shoopman 47.61, 5. Stuart Shoopman 47.93, 6. Jimmy Dees 48.00, 7. Eli Weimer 50.49, 10. Wyatt Heffington 53.16, 11. Jeremy Harms 55.09

4x100 relay: 3. Kadden Abraham, Riley Bennett, Zach Ratcliff, Sam Whitlock 45.93

4x400 relay: 1. Cole Frank, Caiden Gehrts, Jace Hyde, Ben Whitlock 3:50.43

Sprint medley relay: 3. Kadden Abraham, Riley Bennett, Cole Frank, Ben Whitlock 3:56.98

4x800: 1. Joey Hernandez, Tyler Pfeifer, Daniel Merritt, Jace Hyde 9:18.57

High jump: 4. Eli Weimer 5-10, 7. Jace Hyde 5-6, 9. Cole Frank 5-6, 9. Isaiah Woyak 5-6

Long jump: 9. Zach Ratcliff 18-1.5, 15. Tristan Gillett 16-11.25, 16. Isaiah Woyak 16-10, 19. Dylan Escalante 16-7.75, 24. Sam Whitlock 16-4.75, 30. Marshall Lewis 15-2, 34. Kalen Sapp 14-5.75, 36. Armando Hernandez 13-3.5, 36. Cole Yioung 13-3.5

Triple jump: 10. Isaiah Woyak 38-3, 13. Tristan Gillett 37-3.5, 14. Colton Decker 36-6, 16. Dylan Escalante 35-2.75, 17. Kyler Warren 34-8.5, 22. Tevon Schultz 32-0.75, 23. Evan Staidle 31-8.5, 24. Cole Yioung 30-4.25, Armando Hernandez 30-0

Pole vault: 2. Riley Bennett 13-0, 11. Wyatt Heffington 9-0

Discus: 2. Zeke Frankenberry 144-11, 3. Sheldon Shoopman 126-10, 5. Geordan Weimer 126-0, 8. Toran Graham 116-2, 13. Wyatt Blackmore 101-3, 17. Jonathon Harms 92-2, 25. Sam Belmont 82-1, 27. Seston Shoopman 80-2, 31. Jimmy Dees 76-2, 40. Clayton Emmett 66-5

Shot put: 2. Sheldon Shoopman 46-9, 3. Toran Graham 46-7.5, 4. Geordan Weimer 44-4.5, 5. Zeke Frankenberry 42-11.5, 8. Lane Shramek 40-9, 10. Sam Belmont 37-10.5, 11. Jimmy Dees 35-8, 11. Seston Shoopman 35-8, 16. Clayton Emmett 33-1, 25. Jonathon Harms 29-10, 26. Wyatt Blackmore 29-9

Comments