PHS track teams crush competition

Posted 5/4/21

Unlike the Powell High School track and field team’s first few meets, Saturday’s event at Rocky Mountain High School featured sunshine and temperatures in the high 70s. 

The …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

PHS track teams crush competition

Posted

Unlike the Powell High School track and field team’s first few meets, Saturday’s event at Rocky Mountain High School featured sunshine and temperatures in the high 70s. 

The Panthers took advantage of the warm weather, placing first as a team in both the boys’ and girls’ divisions. PHS girls tallied 287 team points, while the boys recorded 206.5. 

Altogether, the teams combined for nearly 500 points, far ahead of second-place Rocky Mountain High School, which posted 196 points between its girls’ and boys’ teams. 

“The kids did a great job of taking advantage of the weather and really putting things together,” PHS head coach Scott Smith said.

Several Panthers finished first in their individual events from both teams. Daniel Merritt (3200), Zach Ratcliff (long jump) and Toran Graham (shot put) were winners on the boys’ side. And Jenna Hillman (100), Megan Jacobsen (800), Brynn Hillman (1600), Kami Jensen (100 hurdles), Lauryn Bennett (300 hurdles), Waycee Harvey (long jump), Emma Karhu (pole vault), Reagan Thompson (shot put), Cassidy Miner (discus) did so for the girls. 

Ratcliff and Bennett had two of the most impressive performances in their respective events. Ratcliff, a junior, set a personal record by more than a foot in the boys’ long jump, winning with a distance of 19 feet, 6 inches. And Lauryn Bennett’s time of 51.37 in the girls’ 300 hurdles shaved a few seconds off her personal best, enabling her to take first.

In addition to dozens of stellar individual performances, the Panthers’ relay teams displayed their prowess on Saturday. The boys’ and girls’ sprint medley relay teams both set school records, with times of 3:47.59 and 4:23.06, respectively. Kadden Abraham, Riley Bennett, Cole Frank and Merritt placed first in the boys’ race while Jenna Hillman, Harvey, Anna Bartholomew and Jacobsen took second in the girls’ sprint medley relay. 

Two other relay teams placed first — the boys’ 4x100 (Abraham, Sam Whitlock, Riley Bennett, and Reed Smith) and girls’ 4x800 (Hailee Hyde, Brynn Hillman, Abby Wambeke and Bartholomew).

PHS will vie to build on these impressive showings from both teams on Friday afternoon, when the Panthers head to the Cody Invitational. Earlier in the year, the PHS girls placed first at the Yellowstone Sports Medicine Invitational. 

While Saturday was certainly a step in the right direction, Smith hopes to see more growth from his athletes in the weeks ahead. 

“The team is coming together well but we still need to keep improving for regionals and state,” Smith said. 

    

Girls’ results

Team scores

1. Powell 287, 2. Lovell 81.5, 3. Rocky Mountain 74, 4. Meeteetse 62. 5. Burlington 57, 6. Riverside 54, 7. Greybull 11.5

     

100: 1. Jenna Hillman 12.49, 2. Waycee Harvey 12.87, 4. Emma Karhu 13.01, 14. Kenna Czirr 14.46, 17. Kenzie Ratcliff 14.51, 18. Maddie Campbell 14.54, 20. Amiya Love 14.65, 21. Blake Nissen 14.78, 24. Gretel Opps 14.90, 29. Shandi Salas 16.20

200: 7. Kylie Kahl 28.49, 8. Addy Thorington 28.87, 9. Mikayla Graham 29.23, 11. Kenna Czirr 29.40, 16. Blake Nissen 30.90, 17. Amiya Love 30.99

400: 2. Waycee Harvey 1:02.74, 4. Abby Wambeke 1:06.91, 5. Rita Lee 1:08.55, 7. Kathryn Brence 1:17.90

800: 1. Megan Jacobsen 2:30.94, 2. Anna Bartholomew 2:34.28, 5. Abby Wambeke 2:59.91, 8. Kathryn Brence 3:03.12, 9. Charlee Brence 3:14.59

1600: 1. Brynn Hillman 6:02.78, 5. Jozi Simpson 6:39.50, 7. Charlee Brence 7:01.69

3200: 3. Gracie Wolff 15:00.00, 4. Jozi Simpson 15:06.22

100 hurdles: 1. Kami Jensen 17.18, 2. Abigail Urbach 17.34, 4. Lauryn Bennett 18.18, 6. Addy Thorington 19.30, 10. Mickayla McFarland 20.14, 11. Aramonie Brinkerhoff 20.80, 12. Kenna Czirr 20.93

300 hurdles: 1. Lauryn Bennett 51.37, 4. Kenna Czirr 54.89

Long jump: 1. Waycee Harvey 16-00.25, 4. Kenzie Ratcliff 13-11.00, 9. Sydney Spomer 13-04.00, 12. Elsie Spomer 12-09.75, 13. Amiya Love 12-09.00

Triple jump: 2. Sydney Spomer 31-06.00, 3. Elsie Spomer 30-11.75, 7. Aramonie Brinkerhoff 28-10.00

High jump: 4. Hailee Hyde 4-06.00, 4. Addy Thorington 4-06.00, 12. Kylie Kahl 4-04.00

Pole vault: 1. Emma Karhu 9-06.00, 2. Kami Jensen 8-06.00, 6. Lauryn Bennett 7-06.00, 7. Maddie Campbell 7-00.00, 13. Aramonie Brinkerhoff 6-06.00

Shot put: 1. Reagan Thompson 34-07.00, 2. Cassidy Miner 34-01.00, 3. Grace Coombs 32-00.00, 4. Katie O’Brien 31-07.00, 6. Megan McDaniel 30-05.00, 11. Grace Sapp 26-11.50, 12. Shelby Carter 26-05.00, 12. Yessenia Teague 26-05.00, 15. Brooke Bessler 26-02.00, 16. Whitney Hull 25-02.00, 18. Dazi Simpson 24-03.00, 19. Cassidy Reimer 23-08.00, 19. Victoria Beaudry 23-08.00, 26. Regan Sapp 21-10.00, 28. Dakota Hernandez 21-07.00

Discus: 1. Cassidy Miner 105-06, 2. Grace Coombs 102-08, 4. Regan Sapp 86-07, 5. Katie O’Brien 84-09, 6. Shelby Carter 82-02, 7. Brooke Bessler 81-07, 9. Victoria Beaudry 78-04, 10. Reagan Thompson 78-02, 12. Megan McDaniel 74-09, 14. Grace Sapp 73-09, 16. Maddie Campbell 72-01, 18. Whitney Hull 71-10, 21. Cassidy Reimer 67-08, 23. Dakota Hernandez 66-09, 24. Dazi Simpson 66-06, 27. Yessenia Teague 59-00

4x100 relay: 5. Abigail Urbach, Lauryn Bennett, Addy Thorington, Kylie Kahl 54.34

4x800 relay: 1. Hailee Hyde, Brynn Hillman, Abby Wambeke, Anna Bartholomew 11:48.94

Sprint medley relay: 2. Jenna Hillman, Waycee Harvey, Anna Bartholomew, Megan Jacobsen 4:23.06

    

Boys’ results

Team scores

1. Powell 206.5, 2. Rocky Mountain 122, 3. Lovell 112, 4. Burlington HS 109.5, 5. Meeteetse 35, 6. Greybull HS 28, 7. Riverside Rebels 23 

      

100: 5. Kadden Abraham 11.30, 6. Reed Smith 11.43, 18. Colton Decker 12.31, 26. Kalen Sapp 12.74, 28. Adam Williams 12.77, 29. Dylan Spomer 13.08, 31. Geordan Weimer 13.34

200: 7. Kaden Salas 24.49, 14. Dylan Spomer 27.02, 15. Tevon Schultz 28.08

400: 2. Cole Frank 53.30, 4. Dylan Escalante 56.58, 7. Caiden Gehrts 57.61, 8. Jace Hyde 57.65, 11. Ben Whitlock 1:01.49, 13. Kyler Warren 1:03.39

800: 2. Joey Hernandez 2:16.03, 3. Ethan Bartholomew 2:17.00, 5. Tyler Pfeifer 2:20.34, 6. Isaac Summers 2:21.84, 8. Riley McKeen 2:28.56, 9. Brekin Streeter 2:28.93, 10. Kenneth Bettger 2:33.84

1600: 2. Joey Hernandez 5:04.56, 3. Ethan Bartholomew 5:05.15, 7. Riley McKeen 5:24.15, 8. Tyler Pfeifer 5:28.18, 9. Riley Schiller 5:29.56, 10. Jace Bohlman 5:34.15, 11. Isaac Summers 5:37.97, 12. Brekin Streeter 5:38.84, 13. Kenneth Bettger 5:40.97, 16. Justin Hobbs 5:58.03

3200: 1. Daniel Merritt 11:07.03, 6. Justin Hobbs 13:09.03

110 hurdles: 3. Hyrum Jeide 16.40, 5. Simon Shoopman 16.72, 8. Stuart Shoopman 18.11, 11. Jimmy Dees 19.12, 12. Jeremy Harms 20.11, 13. Wyatt Heffington 21.98

300 hurdles: 2. Hyrum Jeide 42.49, 3. Simon Shoopman 43.02, 6. Jimmy Dees 46.02, 7. Stuart Shoopman 46.80, 10. Wyatt Heffington 52.02, 11. Jonathon Harms 54.33

Long jump: 1. Zach Ratcliff 19-06.00, 13. Marshall Lewis 17-06.00, 22. Sam Whitlock 16-00.75, 23. Dylan Escalante 15-11.00, 27, Kalen Sapp 14-08.50, 29. Cole Young 12-11.50

Triple jump: 6. Dylan Escalante 36-03.00, 9. Kyler Warren 34-06.25, 11. Evan Staidle 33-11.00, 14. Colton Decker 32-11.50, 15. Tevon Schultz 32-10.00, 17. Cole Young 28-04.50

High jump: 10. Cole Frank 5-05.00

Pole vault: 2. Riley Bennett 12-03.00, 5. Adam Williams 11-03.00, 9. Jeremy Harms 9-09.00, 10. Wyatt Heffington 9-09.00

Shot put: 1. Toran Graham 49-03.50, 3. Sheldon Shoopman 45-10.00, 5. Zeke Frankenberry 41-01.00, 6. Geordan Weimer 40-03.00, 7. Lane Shramek 39-08.00, 8. Sam Belmont 38-06.00, 11. Seston Shoopman 37-08.50, 14. Clayton Emmett 35-06.00, 15. Jimmy Dees 34-04.00, 22. Jonathon Harms 30-06.00, 26. Wyatt Blackmore 27-08.00

Discus: 2. Zeke Frankenberry 140-03, 3. Sheldon Shoopman 130-03, 5. Toran Graham 115-01, 6. Geordan Weimer 113-09, 10. Wyatt Blackmore 107-03, 13. Sam Belmont 97-05, 14. Jonathon Harms 96-04, 15. Seston Shoopman 93-10, 16. Lane Shramek 92-10, 19. Jimmy Dees 79-10, 21. Clayton Emmett 78-09

4x100 : 1. Kadden Abraham, Sam Whitlock, Riley Bennett, Reed Smith 44.58

4x800: 2. Ethan Bartholomew, Tyler Pfeifer, Joey Hernandez, Jace Hyde 9:18.44

Sprint medley relay: 1. Kadden Abraham, Riley Bennett, Cole Frank, Daniel Merritt 3:47.59

Comments